Serwis prasowy
+
Serwis prasowy 1/2016W bieżącym numerze Serwisu Prasowego zachęcamy do lektury miesięcznika poświęconego problemom profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego pt.”Remedium”. W zasobach Biblioteki Pedagogicznej dostępne są roczniki od 1999.
W numerze 4/2016 przeczytamy o sytuacji materialnej dzieci i ich rodzin. Mirosław Kaczmarek w artykule pt. „Bieda ma twarz dziecka – perspektywa krajowa” charakteryzuje miary biedy: skrajną biedę, granicę ustawową ubóstwa oraz ubóstwo relatywne.1. Autor przytacza statystyki opracowane przez GUS. Wynika z nich, że najczęściej ubóstwem ekonomicznym zagrożone są dzieci. „Czynnikiem znacznie zwiększającym zagrożenie ubóstwem jest obecność osoby (osób) niepełnosprawnej w gospodarstwie domowym. Szczególnie dotyczy to rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi”.2 W badaniach podkreślana jest również trudna sytuacja osób w podeszłym wieku, „które pomimo stosunkowo dobrej statystycznie sytuacji materialnej są samotne, wymagają często wsparcia, w tym emocjonalnego oraz różnego rodzaju usług specjalistycznych powiązanych z wiekiem”.3 Mirosław Kaczmarek w podsumowaniu podkreśla, że odsetek osób dotkniętych skrajną biedą w latach 2013-2014 pozostaje na tym samym poziomie. Jest to około 2,8 mln osób, w tym ponad 900 tys. dzieci.
Aleksandra Kram i Marta Molińska podejmują temat budowania relacji nauczycieli z dorastającymi uczniami.4. Autorki wyjaśniają jak relacje nauczyciel – uczeń wpływają na motywację do nauki i jak przebiega rozwój samoregulacji w wieku nastoletnim. Podkreślają również, że przed wprowadzeniem różnych form pracy dydaktycznej stymulującej rozwój młodych ludzi warto dokonać autorefleksji i zastanowić się jakim jestem nauczycielem.
Problem radzenia sobie z emocjami podejmuje w swoim artykule Mieczysław Wojciechowski.5. Autor wyjaśnia, że postrzeganie emocji jako problemu skutkuje chęcią pozbycia się ich. Nie chcemy odczuwać strachu, frustracji, przygnębienia. „Kultura ignorująca emocje , a nawet traktująca je jako „problem” – pozbawia nas ważnego, podstawowego ogniwa dla rozumienia tego mechanizmu , a tym samym zdolności skutecznego radzenia sobie z naszymi problemami w życiu”.6.
W numerze 4/2016 „Remedium” przeczytamy również o porozumieniu bez przemocy, o rozwoju małych dzieci w grupie przez zabawę, o bajkoterapii dla dzieci nieśmiałych.7.
Zachęcamy także do lektury magazynu psychologicznego pt.”Charaktery”. Jest to miesięcznik ukazujący się od 1997 r. W zasobach Biblioteki Pedagogicznej dostępne są roczniki od 2004 r.
W numerze 6/2016 „Charakterów” Michał Czernuszczyk pisze o wiecznej pogoni nie wiadomo za czym.8. Nad typami męskości zastanawia się Beata Banasiak-Parzych.9 Przeczytamy także o toksycznych współpracownikach, uzależnieniu od marihuany, problemach par leczących niepłodność.
1 Kaczmarek Mirosław : Bieda ma twarz dziecka – perspektywa krajowa. Remedium. – 2016, nr 4, s. 1-4
2 Tamże, s. 3
3 Tamże, s. 3
4 Kram Aleksandra , Molińska Marta : Nauczyciele – jak mogą budować relacje z nastolatkami? Remedium. – 2016, nr 4, s.7-9
5 Wojciechowski Mieczysław : Co to znaczy radzić sobie z emocjami? Remedium. – 2016, nr 4, s. 13-15
6 Tamże, s. 15
7 Komorowska Marta : Porozumienie bez przemocy jako forma wsparcia psychologicznego. Remedium. – 2016, nr 4, s. 16-18; Pietrzak Magdalena, Rybacka Agnieszka, Sławicz Ewa : Rozwój małych dzieci w grupie przez zabawę. Cz. 2. Remedium. – 2016, nr 4, s. 20-21; Kożuchowska Maria : Bajkoterapia dla dziecka nieśmiałego. Cz. 2. Remedium. – 2016, nr 4, s. 28-29
8 Czernuszczyk Michał : Chciwość i głód. Charaktery. – 2016, nr 6, s. 24-31
9 Banasiak-Parzych Beata: Książę i …Drwal. Charaktery. – 2016, nr 6, s. 32-35
2 Tamże, s. 3
3 Tamże, s. 3
4 Kram Aleksandra , Molińska Marta : Nauczyciele – jak mogą budować relacje z nastolatkami? Remedium. – 2016, nr 4, s.7-9
5 Wojciechowski Mieczysław : Co to znaczy radzić sobie z emocjami? Remedium. – 2016, nr 4, s. 13-15
6 Tamże, s. 15
7 Komorowska Marta : Porozumienie bez przemocy jako forma wsparcia psychologicznego. Remedium. – 2016, nr 4, s. 16-18; Pietrzak Magdalena, Rybacka Agnieszka, Sławicz Ewa : Rozwój małych dzieci w grupie przez zabawę. Cz. 2. Remedium. – 2016, nr 4, s. 20-21; Kożuchowska Maria : Bajkoterapia dla dziecka nieśmiałego. Cz. 2. Remedium. – 2016, nr 4, s. 28-29
8 Czernuszczyk Michał : Chciwość i głód. Charaktery. – 2016, nr 6, s. 24-31
9 Banasiak-Parzych Beata: Książę i …Drwal. Charaktery. – 2016, nr 6, s. 32-35
+
Serwis prasowy 2/2016W bieżącym numerze Serwisu Prasowego zaprezentowano czytelnikom czasopisma poświęcone ochronie środowiska.
„Aura” jest miesięcznikiem wydawanym przez Naczelną Organizację Techniczną. W Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce dostępne są roczniki od 1990 r. W numerze wakacyjnym pisma, tj. 7/8 z 2016 czytelnicy przeczytają m.in. artykuł Agnieszki Thier pt. „Woda jako zasób naturalny oraz surowiec w ujęciu teorii ekonomii”. Autorka opisuje jakie znaczenie przypisywano wodzie dawniej i jak zaczęto traktować wodę wraz z rozwojem cywilizacji. Dość długo traktowano wodę jako „dobra wolne”, czyli powszechne i niewyczerpalne. Obecnie woda jest rozumiana jako dobro wspólne i publiczne. Dalsze zmiany w podejściu do wody i gospodarki wodnej ilustrują postulaty zawarte m.in. w Karcie Rzeczników Wody1.
Tomasz Ściężor przybliża czytelnikom w swoim artykule problem zanieczyszczenia świetlnego. Jest to jedno z najpowszechniejszych, a jednocześnie najmniej zauważalnych zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Ekolodzy dostrzegają ten problem jako istotne zagrożenie środowiskowe ekosystemów nocnych. Autor pokazuje działania, jakie podjęto w naszym kraju na rzecz ochrony tych właśnie ekosystemów2.
Dodatek Ekologiczny dla szkół nr 262 w całości poświęcony jest pszczołom. Czytelnicy dowiedzą się co szkodzi pszczołom, jak możemy pomagać pszczołom i jak zapewnić im schronienie oraz pokarm od wiosny do późnej jesieni.
„Przyroda Polska” jest miesięcznikiem Ligi Ochrony Przyrody. W zbiorach Biblioteki Pedagogicznej znajduje się od 1993 r.
W numerze 9/2016 „Przyrody Polskiej” opublikowano artykuły o polskiej faunie i florze, m. in. opisano jawor, czaplę siwą, Puszczę Zieloną czy Nadmorski bór bażynowy. Artykuły ilustrowane są pięknymi zdjęciami. Dodatek „Natura i Zdrowie” zawiera m. in. artykuły o zastosowaniu mięty, imbiru i kopru włoskiego w kuchni i domowej apteczce. Kolejny dodatek do „Przyrody Polskiej” pt. „Biuletyn EKO-edukacyjny” zawiera m.in. komiks, którego bohaterem jest gawron. Dla nauczycieli kl. I-III przeznaczony jest scenariusz lekcji pt.”Czy w przyrodzie jest jesień”3.
1 Thier Agnieszka : Woda jako zasób naturalny oraz surowiec w ujęciu teorii ekonomii. Aura, 2016, nr 7/8, s. 3-5
2 Ściężor Tomasz : Stan obecny i perspektywy ochrony ciemnego nieba w Polsce. Aura, 2016, nr 7/8, s. 12-16
3 Będkowska Hanna : Czy w przyrodzie jest jesień? Przyroda Polska; Biuletyn EKO-edukacyjny, 2016, nr 9, s. 2-3
2 Ściężor Tomasz : Stan obecny i perspektywy ochrony ciemnego nieba w Polsce. Aura, 2016, nr 7/8, s. 12-16
3 Będkowska Hanna : Czy w przyrodzie jest jesień? Przyroda Polska; Biuletyn EKO-edukacyjny, 2016, nr 9, s. 2-3
SERWIS PRASOWY 3/2016
Wśród czasopism metodycznych skierowanych do nauczycieli języka polskiego istotne miejsce zajmują Zeszyty Kieleckie. Są to kwartalniki: „Język Polski w Szkole IV-VI”, „Język Polski w Gimnazjum” i „Język Polski w Liceum”. Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP Spółka z o.o. publikuje 4 zeszyty w roku szkolnym każdego tytułu.
Kwartalnik „Język Polski w Szkole IV-VI” dostępny jest w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce od 1999 r. Wcześniej wydawany był pt.”Język Polski w Szkole dla kl. IV-VIII”. W numerze 1 2016/2017 Elżbieta Szefler podejmuje rozważania o współczesnej edukacji polonistycznej w szkole podstawowej na przełomie I i II etapu kształcenia1. Zachęca do wykorzystania zabawnych wierszyków Agnieszki Frączek wytykających błędy językowe. Zuzanna Krótki proponuje scenariusz lekcji na temat „Z frazeologią za pan brat”. Konspekt zawiera ćwiczenia i zabawy frazeologiczne dla uczniów klasy VI2. Materiały metodyczne opracowała również Urszula Wykurz. Autorka wykorzystała cykl powieści Johna Flanagana pt. „Zwiadowcy”3.
Czasopismo „Język Polski w Gimnazjum” powstało wraz z utworzeniem gimnazjów, tj. w 1999 r. i od tego rocznika jest prenumerowane w ostrołęckiej bibliotece. W numerze 1 2016/2017 Ewa Palka zachęcała do wykorzystania metody WebQuest w procesie kształcenia4. Autorka opisała metodę WebQuest, jej strukturę oraz podała przykłady szkolnych i edukacyjnych WebQuestów.
Beata Surdej zaproponowała nauczycielom gimnazjum scenariusze lekcji dotyczące „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa5. Urszula Wykurz opracowała zestaw ćwiczeń przeznaczonych do pracy z cyklem powieści Ricka Riordana „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”6. Zadanie adresowane są do uczniów klasy II gimnazjum. Interesujące materiały metodyczne opublikowała Edyta Wójcicka „Poezja i metody aktywizujące. Scenariusze lekcji”. Autorka pokazuje jak wykorzystać podczas lekcji języka polskiego piramidę priorytetów, drzewko decyzyjne oraz metodę „kosza i walizki”7.
Kwartalnik „Język Polski w Liceum” dostępny jest w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce od 2001 r. W numerze 1 2016/2017 zachęcam do lektury materiałów metodycznych. Jakub Padlewski proponuje zajęcia dziennikarskie, podczas których, w formie warsztatów czytania, teksty reportażowe „analizowane są przez pryzmat różnych koncepcji teoretycznoliterackich oraz zagadnień związanych z pracą dziennikarza”8. Ewa Nowel zachęca do niesztampowej pracy lekturami szkolnymi – „Alicji w krainie czarów” L.Carrolla i „Pióropusza” Mariana Pilota9. Zjawisko tutoringu szkolnego wyjaśnia w swoim artykule Adrianna Sarnat-Ciastko. Autorka wyjaśnia czym jest tutoring szkolny oraz przytacza wyniki własnych badań10.
1Szefler Elżbieta : Uczniowie w roli tropicieli językowych „byków”. Język Polski w Szkole IV-VI, 2016/2017, nr 1, s. 9-23
2 Krótki Zuzanna : Ćwiczenia i zabawy frazeologiczne w pracy z szóstoklasistami. Język Polski w Szkole IV-VI, 2016/2017, nr 1, s. 41-57
3 Wykurz Urszula : Tropiciel w pelerynie: J. Flanagan, „Zwiadowcy”. Cz. 1 i 2. Język Polski w Szkole IV-VI, 2016/2017, nr 1, s. 66-109
4 Palka Ewa : Aktywne uczenie z wykorzystaniem metody WebQuest. Język Polski w Gimnazjum, 2016/2017, nr 1, s. 21-34
5 Surdej Beata : Na zmiany nigdy nie jest za późno. Karol Dickens „Opowieść wigilijna”. Język Polski w Gimnazjum, 2016/2017, nr 1, s. 47-64
6 Wykurz Urszula : Nieśmiertelni on-line: „Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Język Polski w Gimnazjum, 2016/2017, nr 1, s. 65-89
7 Wójcicka Edyta : Poezja i metody aktywizujące. Scenariusze lekcji. Język Polski w Gimnazjum, 2016/2017, nr 1, s. 90-109
8 Padlewski Jakub : Miejsce, którego nie ma. Warsztaty dziennikarskie. Język Polski w Liceum, 2016/2017, nr 1, s. 51-58
9 Nowel Ewa : Lewis Carroll i Marian Pilot. Szkolny humanista doświadcza zwrotu językowego. Język Polski w Liceum, 2016/2017, nr 1, s. 59-75
10 Sarnat-Ciastko Adrianna : Komunikacja w tutoringu szkolnym z perspektywy edukacyjnej analizy transakcyjnej. 2016/2017, nr 1, s. 38-50
2 Krótki Zuzanna : Ćwiczenia i zabawy frazeologiczne w pracy z szóstoklasistami. Język Polski w Szkole IV-VI, 2016/2017, nr 1, s. 41-57
3 Wykurz Urszula : Tropiciel w pelerynie: J. Flanagan, „Zwiadowcy”. Cz. 1 i 2. Język Polski w Szkole IV-VI, 2016/2017, nr 1, s. 66-109
4 Palka Ewa : Aktywne uczenie z wykorzystaniem metody WebQuest. Język Polski w Gimnazjum, 2016/2017, nr 1, s. 21-34
5 Surdej Beata : Na zmiany nigdy nie jest za późno. Karol Dickens „Opowieść wigilijna”. Język Polski w Gimnazjum, 2016/2017, nr 1, s. 47-64
6 Wykurz Urszula : Nieśmiertelni on-line: „Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Język Polski w Gimnazjum, 2016/2017, nr 1, s. 65-89
7 Wójcicka Edyta : Poezja i metody aktywizujące. Scenariusze lekcji. Język Polski w Gimnazjum, 2016/2017, nr 1, s. 90-109
8 Padlewski Jakub : Miejsce, którego nie ma. Warsztaty dziennikarskie. Język Polski w Liceum, 2016/2017, nr 1, s. 51-58
9 Nowel Ewa : Lewis Carroll i Marian Pilot. Szkolny humanista doświadcza zwrotu językowego. Język Polski w Liceum, 2016/2017, nr 1, s. 59-75
10 Sarnat-Ciastko Adrianna : Komunikacja w tutoringu szkolnym z perspektywy edukacyjnej analizy transakcyjnej. 2016/2017, nr 1, s. 38-50
+
Serwisy z lat poprzednich2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002